Konfitura z agrestu

Jak pisze "Bluszcz" 5 czerwca 1865:

Sposób 1
Agrest smarzyć trzeba pomiędzy 10 a 15 czerwca, kiedy jeszcze jest zupełnie zielony; używa się gatunku podługowatego, zupełnie gładkiego; włochaty jest niezdatny.

Po wybraniu dobrze ziarnek, które należy wybierać, przerznąwszy każdą jagodę z boku wzdłuż wydłubując pestki szpilką podwój­ną, ułożyć agrest w garnku miedzianym, ale kto się obawia, można i w glinianym, byle polewanym, przekładając go liśćmi wiśniowemi, porzeczkowemi i winnemi; nalać to spirytusem dobrym 12 próby; oblepić garnek ciastem i wstawić do pieca, po wyjęciu chleba, na godzin 12. Po tem przeciągu czasu wyjąć go na salaterkę, wypłókać kilka razy w zimnej wodzie, żeby wszelki odór spirytusu wyszedł, wybrać na serwetę, to reszta wody w nią wsiąknie; potem wziąć na 40 dag agrestu 80 dag cukru, zrobić syrop, maczając cukier w wodzie, wyszumować, przestudzić i zupełnie letnim zalać agrest. Na drugi dzień zlać syrop, przesmarzyć go i cokolwiek cieplejszy agrest zalać i to powtarzać przez 3 dni, co dzień cieplejszym syropem zalewając; czwartego dnia razem z agrestem zasmarzyć, to jest wstawić syrop na wolny ogień i gdy się zacznie gotować, wrzucić agrest, a gdy się raz zasmarzy, zaraz zdjąć z ognia, bo smarząc dłużej stwardnieje z pew­nością. Dla nadania właściwego smaku, ostatniego dnia przed sma­rzeniem agrestu, wrzucić do syropu świeżego agrestu, wybranego tylko z ziarnek, zagotować, potem wybrać go, a przygotowany agrest wrzucić. Po usmarzeniu wylać na salaterkę, by tak ostygł; gdyż jak jagoda nie jest jedna na drugiej, to się dobrze syropem wypełnia i nabiera pierwotnego kształtu.

Sposób 2. Po dokładnym oczyszczeniu agrestu wewnątrz z ziar­nek (najlepiej oczyścić szpilką podwójną średniej wielkości) zważyć 40 dag tegoż, wrzucić w ciepłą wodę w mosiężne, lub miedziane naczynie, wsypać 5 dag ałonu na4 kg agrestu i trzymać tak długo na wolnym ogniu, aż się na powierzchni wody pokażą bulki, co znaczy, że woda natychmiast zawrze; wtedy odcedzić agrest, który zostanie brzydki, żółty i miękki, zalać go zimną wodą, tak go trzymać 24 godzin, często wodę zmieniając. Po tym przeciągu czasu odcedzić wodę, odważyć 80 dag cukru, z 40 dag i jednej szklanki wody zrobić syrop lekki, wyszumować i zupełnie ostudzonym polać agrest na salaterce; drugiego dnia przygotować zlany syrop i wolnym polewać agrest; trzeciego dnia dołożyć 20 dag cukru, do syropu, przegotować, i znowu polać cieplejszym; czwartego dnia resztę cukru wrzucić w syrop, gotować żeby był gęsty i wtedy na wrzący syrop wrzucić agrest i raz jeden z agrestem zagotować; nie można dłużej gotować, bo agrest stwardnieje; wylać na salaterkę, po zupełnym ostudzeniu w słoiki układać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz